Jdi na obsah Jdi na menu

Analýza charakteristik libera během zápasu

Cílem této studie je určit charakteristiky libera během zápasu. Pro analýzu výkonů těchto hráčů v reálných herních situacích byly měřeny následující parametry: aktivní a pasivní fáze; typ a počet zásahů; distribuce srdeční činnosti a úrovně akumulace kyseliny mléčné. Jako vzorek bylo použito 10 liber z 10 týmů. Všechny zápasy byly natáčeny na video.

Během zápasů se zaznamenávala srdeční frekvence u všech liber pomocí telemetrie po 5 sekundách, a to po celou dobu zápasu. Odběry krve byly prováděny pokaždé, když hráč odcházel ze hřiště. Prováděly se průměrně 2-3 odběry na každý set a 8-11 odběrů na celý zápas.

Výsledky ukazují, že libero zůstává na hřišti, než se vymění, 2 minuty a přitom provede průměrně 15 akcí střední intenzity (přesuny při příjmu, přesuny při vykrývání, přesuny z obranné pozice), zatímco mimo hřiště pobývá 48 sekund.

Libero se účastní hry ze 78,27%, na lavičce zůstává 21,73% z celkové doby setu.

Co se týče analýzy akcí, nejvíce relevantní jsou následující aspekty: nízké číslo dotyků, které realizuje, snížený počet akcí maximální intenzity (2,2%) a zvýšený počet akcí střední intenzity (97,8%). Co se týče srdeční frekvence, byla během pobytu na hřišti zaznamenána průměrná hodnota 137 tepů/minutu a maximální hodnota 180 tepů/min.  Kromě toho byly zaznamenány zvýšené hodnoty v srdeční frekvenci libera, když tým prohrával (139 tepů/min.) v porovnání s hodnotou, když vyhrával (133 tepů/min.) s p<0.01. Ze všech provedených odběrů krve (cca 100) se 68,73% z nich vztahuje na hodnoty mezi 0 mezi 4mmol/l; 29,07% představuje hodnoty, které se pohybují od 4mmol/l do 8mmol/l, zatímco 2,2% tvoří stejné nebo vyšší hodnoty než 8mmol/l.